Karierna orientacija – Vpis v srednjo šolo

⬅️ nazaj na glavni meni Karierna orientacija

 

INFORMACIJE GLEDE VPISA V SREDNJO ŠOLO

Rokovnik vpisa in pomembni datumi

Ministrstvo za vzgojo in izobraževanje je 16. 1. 2025 objavilo Razpis za vpis v srednjo šolo. Na spletni strani ministrstva Vpis v srednjo šolo (klikni) so objavljene vse pomembne informacije, priloge k razpisu, dostop do različnih prijavnic in obrazcev, zato predlagam, da si vzamete čas in spletno stran natančno pregledate. Na istem spletnem naslovu bo od 8. 4. 2025 vsakodnevno posodobljeno stanje prijav (število kandidatov, ki so se prijavili na posamezen program). 

Stanje prijav

Lahko spremljate na spletni strani: https://paka3.mss.edus.si/vp/ui/#/srednja-sola/stanje-prijav

Hiter dostop do razpisa: Priloga-I-Razpis-za-vpis-v-programe-nizjega-srednjega-poklicnega-in-srednjega-strokovnega-izobrazevanja-ter-gimnazij (1)

Strnjene informacije, objavljene v razpisu, pa so zapisane tudi v nadaljevanju:

POMEMBNI DATUMI ZA VPIS V SREDNJE ŠOLE 2025/2026

POMEMBNI DATUMI ZA VPIS V SREDNJO ŠOLO V ŠOLSKEM LETU 2025_NOVO

JANUAR

do 17. 1. 2025 Razpis za vpis v srednjo šolo

FEBRUAR

14. in 15. 2. 2025 Informativni dnevi v srednjih šolah in dijaških domovih

MAREC

do 4. 3. 2025 Prijava za opravljanje preizkusa posebne nadarjenosti, znanja in spretnosti za kandidate, ki se želijo vpisati v programe, kjer je to posebni vpisni pogoj, ter posredovanje dokazil o izpolnjevanju posebnega vpisnega pogoja za program Gimnazija (športni oddelek) in Ekonomska gimnazija (športni oddelek).
8. – 22. 3. 2025 Opravljanje preizkusov posebnih nadarjenosti, znanja in spretnosti
10. – 14. 3. 2025 Izpolnjevanje prijavnic za vpis v srednjo šolo v šoli
do 21. 3. 2025 Oddaja izpolnjenih in podpisanih prijavnic svetovalni delavki

APRIL

2. 4. 2025 Zadnji rok za oddajo prijavnice za vpis v prvi letnik srednjih šol (odpošlje šola)
8. 4. 2025 do 16. ure Javna objava številčnega stanja prijav za vpis v srednje šole

MAJ

6. 5. 2025 do 15. ure Zadnji termin za prenos prijav za vpis v srednje šole

JUNIJ

2. 6. 2025 Obveščanje srednjih šol o omejitvah in spremembah obsega razpisanih mest (morebitno povečanje), javna objava omejitev vpisa
6. 6. 2025 Obveščanje prijavljenih kandidatov o omejitvah vpisa s strani srednjih šol, kjer imajo oddano prijavnico
16. – 20. 6. 2025 Vpis oz. izvedba 1. kroga izbirnega postopka
20. 6. 2025 do 14. ure Objava rezultatov prvega kroga izbirnega postopka na srednjih šolah in seznanitev kandidatov, ki v 1. krogu niso bili uspešni z možnostmi v 2. krogu
20. 6. 2025 do 16. ure Objava spodnjih mej 1. kroga izbirnega postopka
26. 6. 2025 do 15. ure Rok za prijavo kandidatov v 2. krog izbirnega postopka
30. 6. 2025 do 15. ure Objava rezultatov 2. kroga izbirnega postopka

JULIJ

2. 7. 2025 do 14. ure Vpis kandidatov, ki so bili uspešni v 2. krogu izbirnega postopka
3. 7. 2025 do 15. ure Objava še prostih mest za vpis

AVGUST

29. 8. 2025 Do tega datuma se lahko kandidati še kadarkoli vpišejo na srednjih šolah, kjer imajo še prosta mesta

__________________________________________________________________________________________________________________________

Prijavnica za vpis

V koledarskem letu 2025 je Ministrstvo izdalo nov obrazec za prijavo v srednjo šolo. Oddati jo je potrebno do 2. 4. 2025. Do 6. 5. 2025 je možno svojo prijavnico prenesti na drugo srednjo šolo (urejate sami oz. skupaj s starši na srednji šoli, kamor ste oddali svojo prvo prijavo).

Izbirni postopek

Na šolah, ki bodo omejile vpis v programe, bo izbira učencev potekala tako, da bodo srednje šole v prvem krogu po navedenih merilih (spodaj) izbrale učence za 90 % razpisanih mest. O rezultatih izbire bodo učenci obveščeni na šoli. Ministrstvo bo 20. junija 2025 do 16. ure na spletnih straneh objavilo spodnje meje 1. kroga izbirnega postopka. 

V 2. krogu izbirnega postopka sodelujejo kandidati, ki se po 1. krogu izbirnega postopka niso uvrstili na izbrano šolo, med njimi tudi tisti kandidati, ki morda do 1. kroga izbirnega postopka še niso izpolnjevali vpisnih pogojev (niso dokončali osnovne šole zaradi morebitnih popravnih izpitov), vendar so pred začetkom 2. kroga izbirnega postopka pogoj izpolnili (opravili popravne izpite). Slednji bodo kandidirali na 10 % prostih mest na vseh srednjih šolah, ki bodo vpis omejile, in na vsa še prosta mesta na drugih srednjih šolah.

Na podlagi ponujenih prostih mest se bodo odločili za tiste programe oz. šole, na katere bi se želeli vpisati. Po (prioritetnem) vrstnem redu bodo lahko našteli do 10 šol oz. programov, v katere bi se želeli vpisati, ter svoje namere najkasneje do 26. junija 2025 (do 15. ure) oddali na srednji šoli, na katero so prijavljeni. O razvrstitvi na eno od naštetih srednjih šol bodo obveščeni 30. junija 2025 (do 15. ure) na šoli, na katero so oddali svoje namere za 2. krog.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Merila za vpis v srednje šole v primeru omejitve vpisa

Povzeto iz Odredbe: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=SKLE13777

V primeru, da je na program vpisanih več kandidatov kot je razpisanih prostih mest, bodo na programu omejili vpis (pride do omejitve). To pomeni, da se na program sprejme le določeno število kandidatov.
Pri tem se upoštevajo določeni kriteriji:

    • 60 % seštevek zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu,
    • 40 % dosežka na NPZ, in sicer 20 % NPZ iz slovenščine in 20 % NPZ iz matematike.

Število točk se izračuna po formuli:

Sk / 175 * 60 % + NPZslo / 100 * 20 % + NPZmat / 100 * 20 %

Sk = seštevek zaključnih ocen obveznih predmetov v 7., 8. in 9. razredu

Vpis v program, kjer je potrebno opraviti preizkus nadarjenosti oz. spretnosti
Poleg zgornjih kriterijev še dosežek na preizkusu:

    • nad 90 % vseh možnih točk – dodatnih 10 točk,
    • dosežek med 80 % in 90 % vseh možnih točk – dodatnih 5 točk.

Vpis v športne oddelke splošne ali ekonomske gimnazije:
Poleg zgornjih kriterijev še:

    • status A – dodatnih 10 točk,
    • status B – dodatnih 5 točk.

V primeru, da ima več kandidatov na spodnji meji enako število točk, imajo prednost kandidati z boljšim dosežkom na NPZ. Če je dosežek na NPZ pri več kandidatih na spodnji meji enak, imajo prednost tisti, ki bodo imeli boljši dosežek na NPZ iz slovenščine.

Odsotnost na NPZ iz opravičljivih razlogov
Uporabi se nadomestni dosežek, in sicer mediana dosežkov na NPZ vseh kandidatov, ki imajo enak seštevek zaključnih ocen pri obveznih predmetih od 7. do 9. razreda. Če je takšnih kandidatov manj kot 30, bodo seštevku dodali še tiste, ki bodo imeli v seštevku zaključnih ocen še 1 točko več.
Opravičljivi razlogi neudeležbe na NPZ in postopek dokazovanja le-te so natančno zapisani v Pravilniku o NPZ na povezavi: https://pisrs.si/pregledPredpisa?id=PRAV15472

TABELA ZA LAŽJI IZRAČUN TOČK

V priloženo tabelo vnesete svoje ocene in rezultat na NPZ in se vam pod tabelo izpiše vaš rezultat. Točke se bodo zaokroževale na dve decimalni mesti. Tabela-za-izracun-tock-v-primeru-omejitve-vpisa

__________________________________________________________________________________________________________________________

Posebni pogoji za vpis

Psihofizična sposobnost

Za vpis v nekatere programe je poseben pogoj za vpis psihofizična sposobnost. Preverja jo pooblaščeni zdravnik, ki tudi izda potrdilo.

Programi, kjer je potrebno predložiti potrdilo o psihofizični sposobnosti:

    • Geostrojnik rudar (3-letni program)
    • Geotehnik (4-letni program)
    • Umetniška gimnazija: Glasbena smer, modul B (petje–instrument) in C (jazz – zabavna glasba), petje, flavta, kljunasta flavta, klarinet, oboa, fagot, saksofon, rog, trobenta, pozavna, tuba, tolkala) ter Plesna smer, modul A (balet) in B (sodobni ples).
      • Za vpis v program Umetniška gimnazija – Glasbena smer, modul B: petje – instrument in modul C: jazz – zabavna glasba, za predmet petje, je potrebno zdravniško potrdilo specialista foniatra (otorinolaringologa) o izpolnjevanju fizičnih zmožnosti za učenje petja, za predmete flavto, kljunasto flavto, klarinet, oboo, fagot, saksofon, rog, trobento, pozavno, tubo in tolkala je potrebno zdravniško potrdilo o izpolnjevanju zdravstvenih pogojev za igranje pihal, trobil oziroma tolkal.
      • Za vpis v program Umetniška gimnazija – Plesna smer, modul A: balet, se dokaže splošno zdravstveno stanje, anatomske značilnosti (gibljivost sklepov in hrbtenice, odprtost nog, oblika postave in nog, posebnosti stopal) in antropometrične meritve (sorazmerje med posameznimi deli telesa); za modul B: sodobni ples se dokaže splošno zdravstveno stanje oz. fizične zmogljivosti.
    • Gimnazija (športni oddelek) in Ekonomska gimnazija (športni oddelek):
      • Za vpis v športni oddelek je potrebno zdravniško potrdilo osebnega zdravnika, ali zdravnika specialista medicine dela in športa, ali potrdilo o rednem preventivnem pregledu kandidata v zadnjem letu, iz katerega je razvidno splošno zdravstveno stanje kandidata.

Preizkusi posebnih nadarjenosti

Za vpis v nekatere programe je potrebno opraviti preizkus nadarjenosti in spretnosti. Za opravljanje preizkusa se je potrebno prijaviti (tudi če obstaja možnost, da boste prenesli prijavo na tak program v 2. krogu izbirnega postopka) do 4. 3. 2025. Preizkusi se bodo opravljali med 8. in 22. marcem 2025. Točni datumi po šolah so že objavljeni v razpisu.

Posebna nadarjenost oz. spretnost se preverja s preizkusom. V razpisu so v poglavju 1.3 po posameznih programih navedeni kraj in čas izvajanja preizkusov ter potrebščine, ki jih morajo kandidati prinesti s seboj.

Potrdilo o opravljenem preizkusu velja samo za šolo, ki je potrdilo izdala. 

V šolskem letu 2025/2026 je potrebno opravljati preizkuse na naslednjih programih:

    • Tehnik zobne protetike – Preizkus ročnih spretnosti, sposobnosti razlikovanja barv in smisla za oblikovanje
    • Fotografski tehnik – preizkus likovne nadarjenosti, ki obsega likovni, tonski, barvni in risarski preizkus
    • Tehnik oblikovanja – preizkus likovne nadarjenosti, ki obsega risanje po modelu, preizkus likovne ustvarjalnosti, ploskovno – barvni preizkus, konstrukcijsko-prostorski preizkus
    • Umetniška gimnazija – likovna smer – preizkus likovne nadarjenosti, ki obsega risanje po modelu, preizkus likovne ustvarjalnosti, ploskovno – barvni preizkus, konstrukcijsko-prostorski preizkus
    • Umetniška gimnazija – glasbena smer – preizkus glasbene nadarjenosti po programu glasbene šole (natančneje opredeljeno v razpisu)
    • Umetniška gimnazija – plesna smer – preizkus nadarjenosti za modula balet in sodobni ples (natančneje opredeljeno v razpisu)

Športni dosežki

So posebni pogoj za vpis v športni oddelek programov Gimnazija in Ekonomska gimnazija.

Kandidati morajo biti registrirani športniki/športnice, kar je razvidno iz uradne Evidence registriranih in kategoriziranih športnikov in morajo predložiti potrdilo nacionalne panožne športne zveze, ki vsebuje: izjavo trenerja o sodelovanju s športnim koordinatorjem in podatke o doseženih športnih rezultatih kandidata v zadnjih dveh letih. Na podlagi dokazil in opravljenega pogovora s kandidati šola, ki izvaja izobraževalni program Gimnazija (športni oddelek) in Ekonomska gimnazija (športni oddelek), izda potrdilo o izpolnjevanju posebnih pogojev za vpis v športni oddelek.

V primeru omejitve vpisa v program Gimnazija (športni oddelek) in Ekonomska gimnazija (športni oddelek) se upoštevajo še športni dosežki, na podlagi katerih se kandidate razvrsti v statuse A, B in C. Natančne informacije glede statusov, ki prinašajo tudi dodatne točke pri vpisu, si preberite v razpisu.

__________________________________________________________________________________________________________________________

Vajeniška oblika izobraževanja

Nekateri programi se bodo v šolskem letu 2025/2026 izvajali tudi v vajeniški obliki. Ta se razlikuje od obstoječe oblike izobraževanja v tem, da se večji del izobraževanja izvede pri delodajalcu – vsaj polovica izobraževalnega programa se izvede kot praktično usposabljanje z delom pri delodajalcih.

Obe obliki izobraževanja – tako šolska kot vajeniška – sta enakovredni in zagotavljata enak standard izobrazbe, enako poklicno kvalifikacijo in enako možnost za nadaljevanje izobraževanja. Prednost vajeniške oblike izobraževanja je zgodnejši stik z delodajalcem in nabiranje praktičnih izkušenj.

V primeru omejitve vpisa na programu, ki se izvaja tudi v vajeniški obliki, ima pri vpisu prednost kandidat, ki bo do 16. 6. 2025 predložil vajeniško pogodbo.

Med drugim se bodo v šolskem letu 2025/2026 v vajeniški obliki izvajali tudi naslednji programi:

  • Zidar
  • Mehatronik operater
  • Klepar – krovec
  • Avtoserviser
  • Avtokaroserist
  • Tesar
  • Oblikovalec kovin – orodjar

Vsi programi ter srednje šole, ki bodo programe izvajale, so našteti v razpisu.

(Skupno 850 obiskov, današnjih obiskov 3)

Orodna vrstica za dostopnost