Tudi letos smo lahko uživali v dnevu, posvečenemu korejskim jeziku, kulturi ter hrani. Navdih za organizacijo tega dogodka črpava v želji, da lahko otrokom ponudiva odkrivanje novega sveta, preko katerega lahko spoznajo sebe ter se opolnomočijo za nadaljnjo pot preko učenja novega jezika, spoznavanja tujih navad ali poslušanja glasbe, ki jih pomiri, potolaži ali preprosto spravi v dobro voljo.

Na letošnji korejski soboti so se obiskovalci na kuharski delavnici lahko naučili, kako pripraviti popularno korejsko jed kimbap. Na stojnici, posvečeni korejski hrani, so se lahko preizkusili v poznavanju korejskih jedi z igro spomina, preverili svojo spretnost v držanju palčk ter si s pravilnimi odgovori na vprašanja, povezana s korejskimi prehranjevalnimi navadami, prislužili korejske napitke, sladice in ramen rezance. Tisti najbolj navdušeni nad korejsko hrano pa so dobili recepte nekaterih najbolj tipičnih korejskih jedi.

Spoznavanje korejske kulture je predstavljalo velik del dogodka: od kotička za najmlajše, kjer so otroci lahko izdelali korejske zastave ali pobarvali svoj označevalec strani s korejskim vzorcem, do preverjanja znanja z aplikacijo Kahoot in fotografiranja v korejskem tradicionalnem oblačilu Hanbok. Tega so lahko po metodi origami izdelali tudi na eni izmed delavnic. 

Pri spoznavanju kulture pa ne moremo mimo jezika in osnovnih pozdravov. Obiskovalci so se namreč lahko udeležili jezikovne delavnice, na kateri so se naučili nekaj izrazov za pozdrave, na kaligrafski delavnici pa so se naučili napisati svoje ime v korejski pisavi, imenovani hangul. 

Ker se včasih preveč zatopimo v pametne naprave, je delavnica s korejskimi tradicionalnimi igrami ponudila pestro izbiro med igrami za kratkočasenje, ki povezujejo generacije. Tam je bilo moč videti veliko nasmejanih obrazov in tekmovalnega duha. Delavnico so vodile prijazne korejske študentke, ki so v Sloveniji na izmenjavi. 

Celoten dogodek sta spremljali tudi korejska glasba (k-pop) ter ples. Uvod v delavnice smo začeli polni energije, ki so nam jo pripeljale članice korejskega kulturnega društva z aktivnostjo, imenovano random play dance. To je plesna aktivnost, kjer se predvaja izsek več k-pop pesmi. Kdor zna zaplesati na pesem (vsaka ima namreč svojo koreografijo), priteče na sredino in zapleše. Letos se je opogumilo kar nekaj obiskovalk in naših učenk, ki so skupaj z gostjami iz društva pokazale svoje vrhunske plesne gibe. Plesni navdušenci so svoje gibe lahko nadgradili tudi na plesni delavnici, ki jo je letos ponovno vodila izjemno talentirana in vedno polna energije Ana Švara. Za tiste obiskovalce, ki glasbo raje poslušajo kot nanjo plešejo, pa je bil pripravljen k-pop kotiček, kjer so lahko podali svoje glasbene želje, izdelali sličice s svojim najljubšim korejskim pevcem ali pevko, naredili pisano zapestnico ter pomagali ustvariti plakat s korejskimi izvajalci. Oboževalci najbolj znane korejske skupine BTS pa so se lahko slikali z enim od članov. Čeprav je bil Kim Taehyung le iz kartona, pa ni bilo navdušenje nič manjše. 

Na dogodku smo obeležili tudi dan otrok, ki ga v Koreji praznujejo 4. maja. Ta dan je v Koreji državni praznik in je priložnost za družine, da skupaj kakovostno prežijo čas. Starši, šole in skupnosti po celi državi stopijo skupaj in počastijo najmlajše ter jim pričarajo poseben dan. Obiskovalci so izvedeli pomen tega dneva, njegovo zgodovino ter napisali spodbudne misli za otroke po vsem svetu. Ob kotičku za dan otrok je bila postavljena razstava likovnih izdelkov naših učencev, ki so od sobote, 11. 5. 2024, dalje del razstave otroških umetniških del v mestu Pyeongtaek v Južni Koreji. 

Brez podpore ravnateljice Mojce Rode Škrjanc tega dogodka ne bi mogli izvesti. Hvaležni sva, da podpira najine ideje in razmišljanja zunaj okvirja, saj s tem kaže, da so vrednote, kot sta učenje za življenje in poznavanje kultur, pomembne za uspešno premagovanje ovir v današnjem globalnem svetu. 

Dogodek je potekal v sodelovanju s korejskim inštitutom King Sejeong Institut v Ljubljani, ki je poskrbel za izvedbo dveh brezplačnih kuharskih delavnic, vodenje jezikovne in kaligrafske delavnice ter delavnice s tradicionalnimi korejskimi igrami. Prav tako je inštitut omogočil izposojo hanbokov. Zahvaljujeva se učiteljici plesa Ani Švara, ki je s svojo dobro voljo in navdušenjem poskrbela, da so plesne delavnice pokale od energije. Hvala tudi kolegom učiteljem, ki so pomagali s pripravo prostorov in udeležbo na samem dogodku, ter učencem, ki so prispevali svoje likovne izdelke, ki so pričarali pravo korejsko vzdušje na šoli. 

Posebna zahvala pa gre najinim sponzorjem, ki so priskrbeli nagrade. To so KSI Inštitut Ljubljana, Korejski kulturni center na Dunaju, trgovina IPPOYO, Azijska papirnica in KJ Market. Zahvaljujoč njihovim prispevkom je mnogo obiskovalcev lahko delček Koreje odneslo domov.

Organizatorki dogodka

Breda Banovšek in Patricija Urankar 

(Skupno 133 obiskov, današnjih obiskov 1)
Dostopnost